info@turkuazvadisi.com.tr

Turkuaz Vadisi Ortak Yaşam Kuralları

Değerli Site Sakinleri;

Site Yönetimi olarak ortak yaşam sorumlulukları ile site estetiği ve güvenliği konusunda önlem alınması amacıyla nezaketen  bazı hatırlatmalar yapmayı zorunlu görüyoruz.

Bahse konu davranışların devamının tespiti halinde yaptırım uygulanacağını üzülerek bildirmek isteriz
Kat mülkiyeti kanununa göre sitelerde ikamet eden site sakinlerinin uyması gerekli kurallar kanunla belirtilmiştir.

Birinci bölümde KAT MÜLKİYETİ KANUNUN’DAN alınarak sizlere sunulan uyulması gereken kurallara ilave olarak sitemizde uyulması gereken kurallar;

1- Site sakinleri otolarını park yerlerine işaret çizgilerine uyarak düzgün park edecek, park yerlerine küllük boşaltılmayacak, site girişine ve blok girişlerinde yaya giriş yerlerine geçici bile olsa park yapılmayacak, sitede oturanlar dışında kişiler park yerlerini kullanmayacak, her kat maliki bir araçtan başka ikinci bir aracı site içine park etmeyecek. Uymayanların araçları çekici tarafından çektirilecektir.

2- Site içerisine kamyon, kamyonet gibi yüksek, kabinli büyük araçlar hırsızlık nedeni ile site içerisine park etmeleri yasaktır.

3- Site içerisinde hızlı araç kullanmak, gece korna çalmak, araçların geçişlerini engelleyecek şekilde park etmek yasaktır.

4- Site içerisinde araç temizliği bakım ve yıkama yapan kişiler o mahallin temizliğinden sorumludur.(Temizlikte site imkanlarından faydalanmak yasaktır. Su, elektrik vb.)

5- Site içerisinde aşırı gürültülü manevra yapılmayacak, korna basılmayacaktır.

6- Seyyar satıcı ve satıcı vasıtalarının site içerisine girmesi yasaktır.

7- Apartman giriş kapıları devamlı kapalı bulundurulacak, Sakinler apartman giriş kapılarının anahtarlarını yanında bulunduracak komşularını kapı açtırmak için rahatsız etmeyecektir.

8- Apartman giriş kapılarının kapanmaması için kapıların önüne taş, tuğla, tahta gibi şeyler konulmayacaktır.

9- Bina dış kapılarının sakinler tarafından devamlı kapalı tutulması, site sakinlerinin can ve mal güvenliği bakımından da önem arz etmektedir. Onun için her sakinin giriş ve çıkışlarda kapıları kapaması gerekmektedir.

10- Siteye giriş ve çıkışlar kapılardan olacak, site duvarlarından atlanmayacaktır.

11- Site içerindeki bahçe ve yeşil alan içinde çocukların oynamamaları, ağaç ve çiçeklere zarar vermelerini önlemek için onların bilinçlenmelerine yardımcı olunuz.

12- Site içinde çocukların yeşil alanlarda, korkuluk demirleri üzerinde oynamaları, asansöre yalnız binmeleri ve oynamaları can güvenliği bakımından sakıncalı ve yasaktır.

13- Asansör, diafon, zil, kapı otomatiği gibi elektrik, elektronik sistemle çocukların oynamasına müsaade edilmeyecek görenler tarafından ikaz edilecek bu sistemlerin arızalarına sebep olan çocukların ebeveynlerine bu yüzden doğan hasar ödetilecektir.

14- Su sayaç dolabı, elektrik panosu, telefon ve çatı, asansör, hidrofor, yönetim odası, kablolu yayın dolapları yönetimin bilgisi olmadan açılmayacaktır.

15- Asansör hareket halinde iken elektrik gitmesi, arıza, aşırı yük, güvenlik sensoru gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilecek kalmalarda site görevlisine(kapıcıya), asansör içerinde telefonu yazılı ilgili firmaya telefon aranmalıdır.  Asansörle eşya, yük taşımak kesinlikle yasaktır. Taşınması halinde doğacak hasar ve can kaybından taşıyan kişi sorumludur. Ayrıca asansöre taşıyabileceğinden fazla insan binmesinden veya asansör güvenlik sensorlerı ile ilgili önünü kapatmaktan kaynaklanacak can, mal vb. kayıp ve hasarlardan kişiler sorumludur.

16- Çocukların yanlarında ebeveynleri olmadan asansöre binmesi tehlikeli ve yasaktır. Doğacak olaylardan yönetim sorumlu değildir.

17- Asansör boşluklarında, asansör katında  uyumak, oturmak, yatmak yasaktır ayrıca kat aralarında, sitenin herhangi bir yerinde site sakinlerinin kendilerinin, çocuklarının veya arkadaşlarının tehlikeli ve sakıncalı her türlü iş ve işlem yapması yasaktır.

18- Sitelerin blok girişlerine ve kat aralarına bisiklet, motorsiklet, çöp arabası, kovası, pazar arabası, ayakkabılık vb. malzeme konulması yasaktır. Koyanların malzemeleri site dışarısına bırakılacaktır.

19- Kat maliklerinin sitemiz D blok altında bulunan demirli alana motorsiklet ve bisikletlerini kilitleyerek bırakmaları önerilir.

20- Site içerisinde park halindeki araçların çizilmesinden, top, bisiklet vb sebeplerden olan darp ve darp izlerine sebebiyet verdiği tespit edilen kişi ve kişiler ebeveynleri ile birlikte sorumludur. Bu durumların oluşmaması için çocuklara gerekli bilinçlendirme ve eğitimin ebeveynleri tarafından verilmesi önem arz etmektedir.

21- Siteye gece eşya taşımak, onarım maksadıyla gürültülü faaliyet yapmak yasaktır.

22- Sitede tadilat yapacakların site yönetimine haber verip, tadilat sözleşmesinin hazırlanması kaydıyla tadilatlarını hafta içi 09.00-18.00 saatleri arası; hafta sonu 10.00-18.00 saatleri arası yapmaları gerekmektedir. Uymayanlar yönetim tarafından ikaz edilerek en yakın karakol veya Zabıta Müdürlüğü’ne bildirilip gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.

23- Bina altları, bina içlerini, asansör, merdivenler, bina girişleri, havalandırma boşluklarını temiz kullanılması sağlanması, izmarit, çekirdek kabuğu, çamaşır, çöp vs. atılması yasaktır.

24- Balkonlardan ve merdiven boşluklarından çöp atmak, halı, kilim, sofra bezi vs. silkelemek yasaktır.

25- Balkonlarda yukarıdan aşağı halı, kilim, yorgan, battaniye vs… asılıp sarkıtılması, balkonlardan aşağı su akıtılması veya damlatılması yasaktır.

26- Balkonlarda ve cam kenarlarında çiçek, saksı, çamaşırlık vb. gibi hareketli malzemelerin bulundurulması bunların düşmesi neticesinde insanlarda ölüm, yaralanma, araçlarda ağır hasarlara neden olabileceğinden koyulması yasaktır.

27- Kapı önlerine çöpler kapıcı çöp toplamaya geldiğinde çıkarılacak ve kapıcıya çöpler mutlaka poşet içinde ve ağzı bağlanarak verilecektir. Çöplere onarım artığı veya karton kutu ve çöp kovası verilen çöpler kapıcı tarafından alınmayacaktır.

28- Ortak kullanım alanlarına (bina altları, girişi, koridorlar, daire önleri, hidrofor dairesi, merdiven boşlukları, çatı ve çatı katına) her türlü malzeme koymak yasaktır.(bisiklet, motorsiklet, ayakkabılık, odun, kömür, ev ve inşaat malzemesi  vb..)

29- Blok içlerinde ve dışındaki doğalgaz borularına kat maliklerinin dikkat etmeleri ve her türlü zarar ve hasara karşı kendi ve site güvenliği için özen göstermeleri hayati önem taşımaktadır.

30- Ortak kullanım alanlarından kamelyada yüksek sesle konuşarak site sakinlerini rahatsız etmemeye dikkat edilecektir.

31- Kamelya ve yönetim odasında alkollü içecek içmek yasaktır.

32- Site sakinlerini rahatsız edecek şekilde yüksek sesle televizyon, radyo, müzik dinlemek, yüksek sesle konuşmak Kat malikleri Kanununa göre yasaktır.

33- Site bahçesine site sakinlerinin getireceği çiçek, ağaç, süs bitkisi gibi bitkiler yönetimce belirlenecek plan proje dahilinde dikilecektir.

34- Genel kurul kararı ile balkonlara anten, dışarı sarkık çamaşırlık, vb. kurulması, konulması yasaktır.

35- Balkonlara alt katlara su sızacak, rahatsız edecek ve hoş gelmeyecek şekilde  çamaşır, kilim, halı, yorgan, battaniye asılması yasaktır.

36- Balkon ve cam mermerleri su dökülerek değil alt kattaki diğer sakinleri rahatsız ve mağdur etmeyecek şekilde temizlenmelidir.

37- Balkonlardan aşağıya yemek ve yemek artıkları dökülmesi, balkonlardan aşağıya çöp torbası, şişe, kova, kemik vb. atılması yasaktır.

38- Sitemiz etrafında ve hatta blok aralarında koloniler halinde köpeklerin gezmesi çocuk ve yetişkinlerin güvenliğini tehlikeye sokmaktadır. Bu nedenle hayvanların beslenmesi gıdaların site içinde veya önünde değil çöp kenarlarına bırakılarak yapılmalıdır.Ayrıca bu beslemede hayvanların saldırganlığını arttırması nedeni ile çiğ et ve kemik verilmemeli, verilecekse pişirilerek çöp kenarlarında verilmelidir.

39- Site sakinlerinin yaptıracakları her türlü tadilatı site yönetimine bildirmesi zorunludur. .Ayrıca yapacakları onarımları su, elektrik, tadilat, doğalgaz vb. yönetme bildireceklerdir. Tadilat esnasında ortak alanlara, alt, üst, yan komşularına verilecek zararlar tadilat yapan daire tarafından karşılanır.

40- Sitemizde genellikle su tesisatlarında arızalar meydana gelmekte olup, kat sakinlerinin doğacak olan su tesisatı arızalarını blokların ve diğer kat sakinlerinin zarar görmemesi için en kısa zamanda yaptırmaları gerekmektedir.

41- Su tesisatı arızalarında her kat maliki altındaki kendine ait olan tesisatlardan sorumludur. Arızalar zamanında giderilmez ise kat maliklerinin ve blokların zararları düşünülerek arızalı dairelerin suları ana vanadan derhal kesilecektir.

42- Onarım ve tadilat için gelen ustaların site içerisinde tutum ve davranışlarından, siteye veya kat maliklerine verecekleri maddi ve manevi zararlardan kat sakini sorumludur.

43- Sitemizde balkon içleri dışında herhangi bir yere klima montajı yasaktır.

44- Bina dış cephelerine, camlara KİRALIK-SATILIK ilanlarının asılması yasaktır.

45- Ödemelerini zamanında yapmayan kat maliki / sakini hakkında kanuni işlem yapılacaktır.